Caracas: przedświąteczne spotkanie Polaków

przez Justyna Zuń-Dalloul

Korespondencja z Wenezueli

Fot: Justyna ZUŃ-Dalloul

W piątek, 15 grudnia, w ambasadzie RzP w Caracas odbyło się przedświąteczne spotkanie Polaków mieszkających w Wenezueli. Do budynku ambasady przy ulicy Kopernika przybyło ponad 60 osób.

Odbył się pokaz prac nadesłanych na konkurs Dumny Polak, zorganizowany przez Stowarzyszenie Polaków w Wenezueli, ale centralnym punktem spotkania było kolędowanie. Nie zabrakło jak zwykle lampki wina oraz pierogów. Wszyscy zajadali ze smakiem. Ale czy można się dziwić? Wszak polska kuchnia jest najlepsza na świecie. Tak powiedział jeden z uczestników spotkania. Jego zdaniem, podniebienia Polaków urodzonych za granicą, genetycznie mają wpisany pociąg do polskich smaków, a zwłaszcza pierogów. I chyba coś w tym jest - jeśli wnioskować z obrazków, które oglądaliśmy.

Panowała rodzinna atmosfera radości, a tym, którzy urodzili się w Wenezueli i niezbyt dobrze znają słowa polskich kolęd, w śpiewaniu pomagało karaoke. Nasze kolędy i pastorałki zachwyciły wszystkich, choć w niektórych momentach przybierano niespodziewanie karaibskie tempo śpiewania.

Nie obyło się bez wspomnień, uścisków oraz wspólnych zdjęć. Jak donosi nasza korespondentka z Caracas, Justyna Zuń-Dalloul, polskie zwyczaje świąteczne oraz wigilijne stara się przybliżyć działające od roku 2010 Stowarzyszenie Polaków w Wenezueli, wspomagane ostatnio przez działająca przy ambasadzie piątkową szkółkę kultury i języka polskiego.

Jak co roku, w Caracas, w Boże Narodzenie, o godzinie 11.00, przy ulicy Las Palmas, w kaplicy szkoły La Consolacion, zostanie odprawiona msza św. w języku polskim, którą tym razem celebrował będzie polski misjonarz, ojciec Dawid Dziedzic z zakonu Palotynów.

Wróć

Wydarzenia

> Luty 2019 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28