„Mały Sopot” w Przywidzu!

przez Wojciech Korzeniewski

ROCKBLU PRZYWIDZ FESTIWAL FOLWARK PRZYWIDZKI’ 2015

W okresie międzywojennym miejscowość Przywidz nazywana była „Małym Sopotem" – Klein Zoppot nad jeziorem Mariensee, obecnie Jezioro Przywidzkie Małe i Wielkie. Gmina od lat znana jest z organizacji wydarzeń kulturalnych o zasięgu ogólnopolskim. Wójt Gminy, Marek Zimakowski za namową Wojciecha Korzeniewskiego z Fundacji Sopockie Korzenie wystąpił z inicjatywą zorganizowania w Przywidzu miejsca spotkań gwiazd estrady i fanów rocka.

Kolejnym punktem atrakcji turystycznej jest stworzenie Bulwaru Zespołu Czerwone Gitary, który aktualnie obchodzi swoje 5o-cio lecie. Ten pomysł podchwycili również radni i w ten sposób w dniu 29 maja br. doszło do podjęcia pozytywnej uchwały. Rada Gminy Przywidz pod przewodnictwem Teodora Formeli ogłosiła decyzję w obecności lidera zespołu Jerzego Skrzypczyka.

Uroczystość otwarcia zaplanowano na 7 sierpnia br. wraz z organizacją jubileuszowego koncertu zespołu Czerwone Gitary. Wydarzenie odbędzie się w obiekcie „Zielonej Bramy” w ramach Przywidzkiego Folwarku, wraz ze spotkaniami i imprezami towarzyszącymi. Organizatorzy dodatkowo zapowiadają odsłonięcie dzieła artystycznego wykonanego przez znanego artystę plastyka - kowala, Adama Stachowicza. Będzie to metaloplastyka, która stworzy rodzaj drzewa genealogicznego upamiętniającego gwiazdy  polskiego rocka. Członkowie zespołu Czerwone Gitary, jako pierwsi symbolicznie umieszczą na nim swoją „Złotą Płytę". Rokrocznie będą tu zapraszani wykonawcy rock & rolla na uroczyste koncerty i ceremonie w „Zielonej Bramie”.

Organizatorem Przywidzkiego Folwarku w dniach 7-8 sierpnia br. Jest Gminny Ośrodek Kultury, którego Dyrektorem jest Janusz Jaromin, wspomagać go będą rodowici sopocianie i firmy z Sopotu, takie jak Fundacja Sopockie Korzenie, Mega Music, Rock&Roll, Soliton, Stowarzyszenie Classic Moto Story, Sopot Never Sleeps. Pojawią się też sopocianie z Berlina reprezentujący polonijne media rockinberlin.pli dziennikberlinski.de. Gospodarzami obiektu „Zielona Brama” jest rodzina państwa Krzyżanowskich z Sopotu.

7 sierpnia br. królować w Przywidzu będą Czerwone Gitary i ich fani z całej Polski. Następnego dnia klimat muzyczny ubarwią uczestnicy Pierwszego ROCKBLUE PRZYWIDZ FESTIWAL:  DRUNK LAMB, KOT KRESKOWY,  BLUE SKY ROCKET,  JUNKANOO, KILLUMINATI - kandydaci na gwiazdy rocka (walka o nagrody Wójta Przywidza i sponsorów) oraz koncertem specjalnym w wykonaniu trójmiejskiej grupy SLOVENIAN GIRL i OLD BREAKOUT, zespołu złożonego z muzyków, którzy wiele lat współpracowali ze ś.p. Tadeuszem Nalepą.

FOLWAR PRZYWIDZKI to nie tylko rock&roll, ale także szereg atrakcyjnych imprez i wydarzeń na które zapraszamy całe rodziny. Gospodarz całości, obiekt „ZIELONA BRAMA” poleca m.innymi:

 • spotkanie z słynnym podróżnikiem ROMANEM KOPERSKIM, jego książkami, łodzią i miesięcznikiem „POZNAJ ŚWIAT”.

 • wystawy gwiazd, jazzu, rocka, big beatu , Non Stopu i Jarocina autorstwa wybitnych fotografików

 • jarmark produktów regionalnych i rękodzieła

 • kowalstwo artystyczne Adama Stachowicza

 • festiwal pierogów i gęsich przysmaków

 • konkursy i zabawy dla najmłodszych

 • prezentacje stadniny

 • przejażdżki konne i wizyty w wiosce indiańskiej

 • IV Piknik Oldtimerów Przywidz 2015 zorganizowany przez Stowarzyszenie Classic Moto Story Sopot.

 • Zakończenie Międzynarodowego Rajdu Samochodowego „Poznaj piękno Morza Bałtyckiego” z udziałem miłośników Citroenów 2CV z kilkunastu krajów, zorganizowany przez Automobilklub Toruński i Stowarzyszenie Classic Moto Story Sopot.

 • Prezentacja unikatowych zabytkowych pojazdów z lat 80-tych obsługiwanych przez MO /Milicja Obywatelska/ - STAR WT, NYSA 522, ŻUK /”Pegaz”/itp. Organizacja: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej SOJUSZ.

 • wizyty celebrytów, gwiazd mediów i estrady.

Przywidzki Folwark to wielka okazja dla promocji tego niezwykle malowniczego terenu i okolicy oraz nawiązanie do przedwojennej tradycji „Małego Sopotu”.

Niech żyje rock&roll !

Wróć

Wydarzenia

> Styczeń 2019 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31